Harry Ylisaukko-oja on tuttu esiintyjä Ylläksellä. Kuva: Iina Askonen
Harry Ylisaukko-oja tulkitsee unohtumattomia Lappi-aiheisia lauluja konsertissaan Pyhän Laurin kappelissa keskiviikkona 19. maaliskuuta.
Konsertti jakaantuu neljään osaan. Ensimmäisessä osassa tunnelmoidaan Souvarit-musiikilla, toisessa kuullaan perinteisiä lauluja Kärki-Rautavaara-Helismaa-akselilta. Näiden jälkeen siirrytään lappilaisten lauluntekijöiden tuotantoon, ja lopuksi kunnioitetaan vielä metsätyömies- ja savottaperinteitä.
Ylisaukko-oja on esiintynyt Lappi-aiheisella konsertillaan puolentoista vuoden ajan. Tällä kertaa lauteille nousee solistivieraaksi Ylisaukko-ojan laulajaystävä, sieppijärveläinen Annalea Tervo.
Konsertti alkaa kello 19. Lippu maksaa 15 euroa (käteinen tai korttimaksu). Kappelin kahvio palvelee väliajalla.
Myös sieppijärveläinen Annalea Tervo esiintyy Ylisaukko-ojan konsertissa.
Retkivinkit Katso mihin Ylläksellä ja lähistöllä kannatta suunnata retkeilemään. Parhaat vinkit ja ohjeet jokaiselle vuodenajalle
Näytä lisää
Ylläksen palvelut Katso miltä palveluita Ylläksellä on auki tällä hetkellä, hae palveluita sijainnin mukaan
Ylläksen retkivinkit Katso mihin Ylläksellä ja lähistöllä kannatta suunnata retkeilemään. Parhaat vinkit ja ohjeet jokaiselle vuodenajalle
Ylläksen bussiyhteydet Katso lentokenttäbussien, junabussien ja skibussinaikataulut kätevästi Kuukkelista.
Ylläksen sää Katso sääennuste tälle päivälle tai tulevalle viikolle kätevästi Kuukkelin sivuilta ja lue samalla lisää artikkeleita Ylläksen säästä.